Şirinçe Köyü

0

Şirinçe Köyü

Şirinçe Köyü Efes’e 12 km ve Kuşadası’na 30 km uzaklıktaki bu oldukça eski Ortodoks köyü, bir zamanlar Cirkince (“çirkin”) idi. Nitekim, yabancılar tarafından rahatsız edilmek istemediği için köy sakinleri bu ismi verdi ve köylerinin güzelliğini paylaşmıyorlardı. Ziyaretçiler, yıllar sonra köyün çirkin olmadığını ve buna Şirince (“güzel”) denildiğini anlamıştı. Köy dağın üstünde yer aldığından yolda herkes etkileyici şarap bahçelerinin ve şeftali ağaçlarının tadını çıkaracaktır.

Bugün köy, 1920’lerden itibaren Türk-Yunan kültürünün mükemmel bir sentezi: Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Yunanlılarla Türkler arasındaki insanlar değiş tokuşu gerçekleşti ve tüm bu tipik Yunan evleri, özgün dış karakteristiklerini muhafaza ettikleri halde yerel düzeni aldılar. içeride. En güzel örnekler ziyaretçilere açıktır. Ve birinin avlusunda bile güzel restore edilmiş bir Ortodoks kilisesi keşfedilecek. Köyün tüm dar sokakları kadınlara ait olup her türlü el sanatları satıyor, zeytinyağı. Şirince’nin bir diğer cazibesi şarapı: tadını küçük kafelerde veya restorasyon yaptırılmış eski belediye okulunda deneyin.

Şirince turizmini çok hızlı bir şekilde geliştirmesine rağmen, orijinalliğini ve adını anlamayı başarabildi. Şirince köyüne nasıl Gidilir? … Şirince, Kuşadası’ndan yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Selçuk, Kuşadası’ndaki minibüs istasyonundan 30 dakikada bir kalkıyor. Selçuk’a ulaştıktan sonra Şirince’ye minibüsle gidebilirsiniz. Ayrıca, alternatif olarak, Kuşadası’ndaki herhangi bir acente tarafından makul bir paket tur ile doğrudan katılım yapabilirsiniz.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here