Milli Park

Milli Park Kuşadası’na tatile gelen yerli ve yabancı hatta Kuşadasın’da yaşayan yerli halkın en çok tercih ettiği bir gezilecek ve görülecek yerlerden Milli Park, Temiz ve güzel bir sahili ile temiz havası’sında gezmek bir başka. Kuşadası Dilekyarımadası  sizleri keşfetmeye davet ediyor. Her yıl yoğun çalışıyor ve hayallerimizin tatili için tasarruf etmeye çalışıyoruz. Güneş, berrak mavi denizler ve kumsallarla dolu egzotik bir yer canlandırıyoruz gözümüzde. Veya tarihi bir yerde o tarihin içinde kaybetmek istiyoruz kendimizi. İnsanların sıcak ve samimi olduğu ve misafirperverliğinin hayal ötesi olduğu bir yer geçiyor aklımızdan. Yerel mutfağın tadına doyamayacağımız bir yer olsun diyoruz ayrıca…

Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Milli Parkı

Tarihi geçmişi, güneşi, mavi bayraklı kumlu plajları, konukseverliği ile muhteşem büyülü bir şehir…
Dilek Yarımadası Kuşadası Milli Parkı’nın biyolojik çeşitlilik, orman dokusu ve endemik bitkiler açısından zengin olduğunu,20 km uzunluğunda ve 6 km genişliğinde olduğunu biliyor muydunuz? Ya da toplam 27.675 hektar alana sahip olduğunu ve Yunanistan’ın Samos Adası’nı oradan görebildiğinizi?
Peki ya morfolojik yapısında çok sayıda tepe, vadiler, kanyonlar ve koylar, çok sayıda kumlu, killi, eğimli ve yüksek plajları olduğunu, ortalama yüksekliği 650 metre ve en yüksek kısmının 1237 metre olduğunu ?
Thebai antik kenti, Ayayorgi Manastırı, tarihi Doğanbey köyü (Domatia) ve Karine, Hagios Antonios Manastırı ve Zeus Mağarasının bu muhteşem Milli Parkın sınırları içinde olduğunu biliyor muydunuz? Ve ya içerisinde Lagünler, tuz bataklıkları ve çamur yassılarını içeren sulak alanların var olduğunu ?

Zengin biyo çeşitlilik, nesli tükenmekte olan türlerin barınması ve endemik türler nedeniyle bu alanın uluslararası önem taşıdığını ve öyle ki Uluslararası Sulak Sözleşmesi (Ramsar), Avrupa’nın Vahşi Yaşamı ve Yaşam Alanı Koruma Sözleşmesi (Bern), Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi (Rio) ve Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi (Barselona) kapsamında korunan bir alan olduğunu daha önce duymuş muydunuz hiç ?

Milli Park Giriş Ücreti 2020 Fiyatı

  • KİŞİ BAŞI 7 TL
  • MOTOSİKLETLE 7 TL
  • ARABAYLA 14 TL
  • KÜÇÜK MİNİBÜS İLE TOPLU GİDEN TOPLU KAFİLELER İÇİN 63 TL
  • BÜYÜK MİNİBÜS 60TL OTOBÜS İLE GİRİŞ YAPACAKSANIZ 189 TL 

Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Milli Parkı koylarını plajlarını ormanınıda gezeriken karşınıza yabani domuz çıkar ise korkmayın! çünkü o domuzlar yabani olmasına rağmen insanlarla içli dışlı olduğundan zararsızdır.Burada piknik yapan yerli yabancı turistler tarafından beslenen domuzlar insanlara zararsızdırlar.

Kuşadası Milli Park uzaklık mesafesi

AYDIN ile Kuşadası arası 63 kmdir.
DAVUTLAR ile Kuşadası arası 18 kmdir.
DAVUTLAR Merkez ile Millipark Kuşadası arası 12 kmdir.
KUSADASI ile Didim arası 77 km’dir.

Açılış Saatleri

Saat 7:00’de açılıp saat 19:00’a kadar hizmet vermektedir.

Plajları ve Koyları

Dilekyarım adası ( Kalamaki ) Plajları ve Koyları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir