Kuşadasın’da Görülmesi Gereken Yerler

0

Kuşadası’na tatile geldiniz görülecek gezilecek yerleri bilmiyormusunuz Kuşadası’nda mı? Mutlaka gezilecek görülecek yerlerin listesini sizler için araştırdık ve bir liste halinde en çok Kuşadası’nda tercih ziyaret edilen gezilecek görülecek yerleri sizler için seçtik. Kuşadası’nın tarihi ve doğal güzel yerlerinden seçmelere başlamadan önce yazmış olduğum Kuşadası Tanıtım yazısı olan Kuşadası Tatil için nasıl bir yer yazısında ziyaret edebilirsiniz. Evet şimdi listemize başlayalım en çok popüler gezilecek görülecek yerler.

1: Güvercinadası Kalesi

Kuşadası’nın Simgesi olan Güvercinadası’nı yerli, yabancı ve hatta Kuşadası’nda yaşayan için en çok gezilecek görülecek yerlerden biri olan Güvecinadası listemizde ilk sirayı alıyor. Güvercinadası Tarihi çok eski yılllarada Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Surlar adayı çepeçevre saracak şekilde yaklaşık 3 metre yüksekliğinde inşaa edilmiştir. Kuşadası’nın simgesi Güvercinadası ziyaret etmeden gitmeyeniz. Tarihi Güvercinadası Kuşadası merkezine çok yakın olması nedeni ile çok uğrak yerlerden birisidir. Güzel manzarası ile güzel bir gezi yapabileceğiniz Güvercinadası Kalesi ücresiz giriş yapabilirsiniz. Günümüzde restore edilerek daha güzelleşen yapı müze halinede halka açık ve ücretsiz girişi ile ziyaret edilmektedir. Kuşadası merkezin’de bulunur,çok güzel manzarası ve surları ile gerçekten Kuşadası’nda gezilecek yerler için notunuza yazınız.

2: Kuşadası Merkez Sahili

Kuşadası merkezinde en çok gezilecek görülecek yerlerden Kuşadası Merkez Sahili Kuşadası’na gelenler için hatta Kuşadasın’nda yaşayanlar içinde mutlaka tercihler arasında çok popüler bir sahildir. Burada ne mi var uzun bir sahil boyunca Kuşadasın’nın muhteşem manzarası, Güvercinadası, Marina,Gazibeğendi parkı, El heykeli, Avm, Restoranlar, Kafeler, spor parkı, Halk plajı vb yerlerde hoşça vakit geçirebilirsiniz.

3: Kuşadası Merkez Çarşısı

Yerli ve yabancı Turistlerin Kuşadası’nda gezilecek yerler arasında Kuşadası merkez çarşısı mutlaka ama mutlaka en az bir defada olsa gedip alişveriş veya gezi amaçlı urak sokakları “Sağlık Caddesi, İnönü Bulvarı, Kahraman Caddesi, B.Hayrettin Caddesi “ yaz sezonunda çok kalabalık. Çarşıda tüm ihtiyaçlarınızı giderebilecek alişveriş merkezleri, Kafe, Restoranlar, Barlar,bununur. Yaz ve kış aylarında çok popüler olan çarşı hareketli ve güzel gezi ve görülecek yerleri var.

5: Kaleiçi

Kuşadası merkezinde tam ortasında kalan Kaleiçi sokakları tarihi çok eski yapısı ile gezilecek, görülecek yerler arasında çok tercih edilir. Kaleiçi labirent sokkaları içinde el işleri sanatları tabak, ayakkabı, heykel, hediyelik eşya, yapan yerler bunulur. Her sokağında alişveriş yerleri ve Restoranları ile Kaleiçi gezi ve yeme içme içinde tercihler arasında .Kuşadası Gece hayatı Kaleiçi’nden başlar çok ünlü Gece külüpleri ve Türkü evleri çok sayıda vardır.Kuşadası’nın en ünlü ve en eski restoranlarıda kaleiçindedir bulunur.

6: Kadınlar Denizi ( Leadies Beach )

Kuşadası’nda en ünlü plajı olan Kadınlar denizi plajı merkeze yakınlığı ve temiz plajı ve denizi ile Kuşadası’nda en çok gezip görülecek yerler arasında çok tercih ediliyor. Burada nemi var? İsmini duyup yanılmayın sadece kadınlara özel bir yer değil, herkese açık olan plaja giriş ücresizdir. Üst tarafında Kafe ve Restoranlar ve alişveriş yerleri çok sayıda bulunmaktadır. Dileyen plajda güneşlene bilir dileyende üst restoran ve kafelerde oturup manzaranın tadını çıkarabilir.

7: Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Milli Parkı

Tarihi ve Doğa güzeliği sizleri keşfetmeye davet eden Milli Park, Kuşadası’na tatile gelenler için mutlaka görüp gezmesini tavsiye ederim. Milli Park’ın zamanınız varsa yürüyerek yoksada araçınız ile giriş yapabilirsiniz ve uzun koylarının güzelliğinde dileyen seyir edebilir dileyende serin sularında yüzerek tadını çıkarabilir. Kuşadası merkezine 25 km uzaklıkta olan milli park kendi araçınızla yada Kuşadası merkezden hareket eden minibusler ile ulaşım sağlıyabilirsiniz. Olağan üstü bir yer herşeyiyle hava su manzara doğa, deniz, kumu, güneş, yürüyüş yolu, bisiklet yolu, sahil genişliği ve uzunluğu ile Milli Park Mutlaka gezilecek Doğal Yer. Kuşadası’na gelenler için bu güzel yeri görmeden gitmeyin diyoruz.

8: Güzelçamlı

Kuşadası’na 25 km uzaklıkta bululan Güzelçamlı sakın huzurlu bir yer. Çok eski yıllara dayanan tarihin izlerini Güzelçamlı’da görmek mümkün halen Tarihi yerleri, Kurşunlu Manastırı, Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Zeus Mağarası,Panionion ziyarette edebilirsiniz. Doğası ve sahili ile Güzelçamlı sizleri bekliyor.Mutlaka gezilecek görülecek yerler arasına not ediniz.

9: Zeus Mağarası

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı çikişinda yer alan Zeus Mağarası’nı ziyaret etmeden geçmeyiniz. Zeus Mağarası’nın birden çok öykü var. Öyküsü gök Tanrısı Zeus, kardeşi denizler tanrısı Posedion’u kızdırdığında, elindeki üçlü yabası ile denizleri alt üst eden Posedion’un gazabından korunmak için bu mağaraya sığınıp, burada dinlenip yıkanıyormuş. Öyküde ise Antik Panionion Birliği’nin toplantılarının düzenlendiği bölgede krallar toplantıdayken, kraliçeler bu mağarada yüzerlermiş. Zeus Mağarası’nda dalış yapmak için çok uzaklardan gelenlerde bilinir.Zeus Mağarası unutmadan geçmeyiniz.

10: Davutlar

Kuşadası’na 18 km uzaklıkta, sahilleri ve doğa güzelliği ile Davutlar sakın ve huzurlu. Davutlar’da yerel halk pazarında alışveriş yapabilir dilerseniz sahil kenarında piknik yapabilirsiniz.

11: Kirazlı köyü

Kirazlı köyü eğer doğada vakit geçirmek isterseniz kirazlı köyü tam sizlere göre gezilecek görülecek yerler arasında son yıllarda çok tercih edilen kirazlı köyü kahvaltı sofrası ile meşhur. Eğer sabah veya öğlen saatlerinde buraya gezmeye giderseniz mutlaka köy kahvaltısını deneyiniz. Kuşadası kirazlı yol üzerinde kahvaltı hizmeti veren köy sofraları bulunur.

11: Değirmen Çiftliği

Değirmen çiftliği kuşadası na 10 km uzaklıkta bulunan çiftlik halka açık ve dileyen herkes ziyaret edebilir.Çiftlik içerisinde birçok hayvan ve kuş türü ve atlar vardır dileyen ata bine bilir ücret karşılığında hafta sonları çok kalabalık olur.Tehsiste köy kahvaltı ve restoran’da var dileyen temiz havada oturup hizmet alabilir.

3- Gazi Beğendi Tepesi

Kuşadası’nın en güzel şehir manzarasını seyir edebileceğiniz bir noktadır. Kuşadası Gazi beğendi tesisinde çok güzel vakıt geçirebileceğiniz Kafe ve restoranında bulunmaktadır. Çok uygun fiyatları ile Kuşadası’nda urak yerler arasında. Sadece Gazi beğendi tepesine selfi çekmek içinde tercih edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here