Kuşadası’na Yerleşmek İstiyorum

0
841

Bu yazımda sizler için Kuşadası’nda yaşamak için güzelliklerini ve zorluklarını anlatacağım. Kuşadası’na yerleşmeyi düşünlenler için ön bilgi edilmek isteyenlerin kafasındaki tüm soruları yanıtmaya listemizde bulabilirsiniz. Kuşadası yaşam listesini başlamadan önce Kuşadası’nda uzun yıllar yaşayan birisi olarak sizlere yaşam şartlarının iyi gönlerini ve kötü yönlerini a’dan z’ye kadar uzun bir yazı olarak bilgi vereceğim. Umarım sizler için faydalı bir makale olur.

1. Kuşadası’na Yerleşmek İstiyorum

Kuşadası’na yerleşmek isteyenler genelikle büyük şehirlerden ve yurt dışı olarak tercih edilmektedir. Hatta o kadar talep görüyor ki son 5 sene içinden büyük nüfüs artışı ile Kuşadası Ege bölgesinde tatil yerleri içinde ilk sıraya yerini almıştır. Peki neden çoğu aile veya kişiler Kuşadası’nı yerleşmek istiyor? Kimine göre havası ve sosyal yaşamı! kimine görede yakın ve huzurlu olması. Bu sorunun cevabı söylenenlere göre ise havası, güneşi, denizi, kumu, aktivileri ve sosyal yaşamı daha iyi olduğu için en çok tercih edilmektedir. Sadece bu güzellikleri arayanlar için Kuşadası doğru seçim diye bende katılıyorum. Kuşadası kültür zenginliği ile yerli ve yabancılar ile Türkiye’nin her göresinden ve Dünya’nın her ülkesinden kültür zenginliği yaşanmaktadır.

2. Kuşadası’nda Nereden Ev Almalı

En çok merak edilen soru sanırım Kuşadası’nda nereden ev almalı sorusudur? Kuşadası’nda hangi mahallede oturulur? Son yıllarda yeni yapılan Apartman daireleri, villalar ve rezidanslar Kuşadası merkezine fazla uzak olmayan Ege mahallesi ve İkiçeşmelik mahallesi ( Kuşadası otogar arka kısmı) olarak inşaa edilmiştir. Kuşadası’na yakınlığı ile bu iki mahalle yeni konut isteyenler için konum ve düzeni ile en çok tercih edilmektedir. Sadece yazlık olarak ev almak istiyenler ise Kadınlar denizi mahallesi, Davutlar mahallesi, Güzelçamlı mahallesi olarak en çok tercih edilmektedir. Kuşadası merkezine en yakın yer ise Kadınlar denizi mahallesidir. Kuşadası’nda sadece yazın değilde, Kuşadası’nda kışında tatil yapmak isteyenlerin tercihi Kadınlar denizi mahallesi olmuştur. Davutlar mahallesi ve Güzelçamlı mahallesi sakın ve huzuru arayanlar için en çok tercih edilmekle bilinmektedir.

3- Kuşadası’nda Yazın Yaşamak

Kuşadası yaz aylarında tatil için gelenler ile dolup taşmaktadır. Bir çok  Plajları ve sahilleri gün boyunca kalabalık ve hareketli geçmektedir. Akşam saatlerinde Kuşadası merkezini değerlendirmek isteyenler genellikle alışveriş, yeme – içme ve eğlence mekanları için gidilmektedir. Yaz aylarında çok hareketli geçen Kuşadası eğlence ve aktiviteleri ile tatil için Ege kıyıları arasında en çok tercih edilmekle bilinmektedir. Yaz aylarında Davutlar ve Güzelçamlı’daki yazlıkları olan yaz tatili için gelenler için dolup taşmaktadır. Kuşadası yaşayan yerel halk için tüm yaz sezonunu çalışmak ile geçmektedir.

4- Kuşadası’nda Kışın  Yaşamak

Kuşadası’nın hareketli yaz sezonunda gelenler çok güzel bir tatil geçirmektedirler. Sıkıcı bir tatil beldesi olamaya Kuşadası kış aylarında tatille gelenler için günleri çok yavaş geçmekte olup hatta erken ayrılanlar olması ile görülmektedir. Kış aylarında mekanların % 70 kapalı olması büyük sebebler olarak görülmekte, kapalı mekanlar boş sokaklarda gezi yapanlar çabuk sıkılmakla beraber Kuşadası’na yakın il yada ilçeler gezi amaçlı çok gidilmektedir. Kuşadası kışın hayat yavaşlar bunun en çok keyfini Kuşadası’nda yaşayanlar çıkarmaktadır. Yazın yorgunluğunu kişin yakınlığı ile atmaktadırlar. Kuşadası’da uzun yıllar yaşayanlar için Kuşadası kış mevsimi dinlenme sezonu olarak diye biliriz. Kışın iş bulma imkanı zor olan adada yaşayanlar için büyük sıkıntı olarak görülmekte eğer Kuşadası’nda yaşayacaksanız yaz ayları iyi değerlendirmeniz gerekmektedir. Yaz alarında birikim yaparak kış aylarında sıkıntı yaşamak isteyenler bunu iyi analiz etmelidir.

5- Kuşadası Sosyal Yaşam

Sosyal yaşamı ile Kuşadası yaşam biçimini Kültür, aktiviteleri, tarihi yerleri, gezi yerleri, etkinlikleri ve spor yaşamının en güzel yaşatan bir turızm beldesidir. Kuşadası etkinlikleri yıllın 12 ayı düzenlenmektedir.

6- Gezi ve Tarihi Yerler

Kuşadası’nda gezilecek görülecek yerler çok bulunmaktadır. Tarihi gezi turu yapabilirsiniz yada doğa gezisi yapabilirsiniz. Kuşadası’na gelenler mutlaka bu yerleri görmelerini tavsiye ederim. Doğa tutkunları için Kuşadası Güzelçamlı’da bulunan Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Millî Parkı’nı ziyaret edebilir. Tarihi gezi düşülenler için Efes harabeleri gezilecek görülecek yerler arasında en çok tercih edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here