Kuşadası Ulaşım

2
57

Kuşadası’na Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin tüm büyük şehir ve ilçelerinden Kuşadası’na tarifeli otobüs bağlantıları vardır. İzmir, Kuşadası’na en yakın havaalanıdır. Adnan Menderes Havalimanı Kuşadası’na (yaklaşık 70 km) uzaklıktadır. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan İzmir’e sık seferler bulunmaktadır. Oteller ve seyahat acenteleri, İzmir havaalanından Kuşadası otellerine ek ücret karşılığında özel havaalanı transferi sağlamaktadır. İzmir otobüs terminalinden Kuşadası’na çok sayıda halk otobüsü de bulunmaktadır.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan başlıyorsanız, Eshot 204 otobüsünü İzmir otogarına götürün. İzmir otogarının zemin katında, çeşitli otobüs şirketleri için bilet stantları bulunacaktır. Metro, Pamukkale ve Kamil Koç Otobüs biletleri 20 TL civarındadır, ve sizi Kuşadası otogarına bırakacaktır. En kolay yol ise Adnan Menderes Havalimanı’nda Havaş servisine kullanarak Kuşadası’na direk ulaşım sağlıyabilirsiniz. Her saat başı Kuşadası’na seferler düzenleyen Havaş firması’na çıkışlarda görmeniz mümkündür.

Kendi aracınız yada kiralık arabalarıyla gelen ziyaretçiler karayoluyla da (kuzey, güney ve doğudan) gelebilirler. Şehir altı şeritli modern bir otoyol ile İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na bağlanmaktadır. Kolay ve komforlu Kuşadası’na ulaşım sağlıyabilirsiniz.

Yakındaki Yunan adası Samos’a çift yönlü feribot seferleri mevcuttur.

Samos adası’na feribot seferi yaz sezonunda her gün seferler düzenlenmektedir. Günübirlik seferler sabah erken saatlerede hareket ile Samos adasına ulaşım sağlanmaktadır. Geri dönüş ise saat 17:00 gibi Samos adasından Kuşadası’na hareket edilmektedir.

Şehir, Doğu Akdeniz’i dolaşan yolcu gemileri için bir çağrı limanıdır. 2003’teki tartışmalı bir anlaşmada, daha önce kamuya ait liman özel bir şirkete kiralanmış ve lüks yolcu gemilerini çekmek için yenilenmiştir. Kuşadası, bugün Efes’teki arkeolojik cazibe merkezlerinden dolayı, İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en işlek ikinci kruvaziyer limanıdır. Kuşadası limanı tam şehir merkezindedir, ve liman gümrüksüz bir dükkan da dahil olmak üzere çok çeşitli mağazalar sunmaktadır.

Kuşadası Şehiriçi Ulaşım

Şehir içinde dolaşmanın 2 ana yolu var. İlk ve en yaygın yol, Mayıstan ile Ekime kadar yüksek sezonda 07:30 ile 12:00 arasında hizmet veren minibüs servisidir (dolmuş denir). Şehir içindeki minibüs rotaları ve durakları, yollardaki minibüs işaretleri ile gösterilmiştir.

Şehirde dolaşmanın ikinci yolu taksidir. Bir taksi bulmak için, onların ofisine gitmeyi ya da sokakta beklemek yerine taksi şirketlerinden birini aramayı tercih edersiniz. Taksiler sarı renkte ve şirket isimleri yanda; ve ücretler taksimetreye göre ödenir. Taksiye bindiğinizde sürücünün açtığı mesafe taksi metreye göre ücretlendirilir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here