Kuşadası Türkmen Mahallesi Nasıl bir Yer?

0

Kuşadası mahalleleri arasında en çok merak edilen Türkmen mahallesi nasıl bir yer olduğunu anlatacağım bu yazımda. Kuşadası Türkmen mahallesi bana gelen çok sayında e-maillerde Kuşadası Türkmen mahallesi nerede, Türkmen mahallesi nasıl bir yer, Türkmen mahallesi çok eski bir mahalle mi, Türkmen mahallesi evleri sit alanına giriyormu ve bunun gibi çok soruları cevaplamaya çalışacağım. Kuşadası Türkmen mahallesinin çok eski bir mahalle olduğu için birazda tarihi bilgiler için bir araştırma yaparak bu yazımı okuyanlar için Türkmen mahallesinin eskisine kadar bilgi edindim. Aslında biliyorum ki, eski tarihi değilde bana gelen soruların asıl kaynağı Türkmen mahallesinde ev almak isteyenlerin bilgi edilmek istediklerini anlıyorum. Bende Türkmen mahallesinin nasıl bir mahalle olduğunu uzun bir araştırma yaparak makallemde bulabilirsiniz.

Türkmen Mahallesi Tarihi

Kuşadası’nın ilk yerleşim yerlerinden Camikebir mahallesi( Kaleiçi ) olarak tarihi kitaplarada yer ve tehcilli tarihi evleri çok sayıda bulunmaktadir. İlk yerleşim yeri arasında Camikebir mahallesinden sorada Türkmen mahallesi yer almaktadır. Türkmen mahallesinde günümüzdede eski tarihi tescilli yapılar çok sayıda bulunmaktadır. Kuşadası’nın eski yapıları tarihi evleri korunma altına alınmakta olup, tescilli yapılar çok iyi bir şekilde günümüzde restore edilmektedir. Kuşadası yerleşim yeri olarak ilk modem konutlar Türkmen mahallesinde başlamıştır. Genellikle ilk yapılar 2 katlı inşaa edilsede daha sonraki yapılar 3 ve 4 katlı olarak inşaa edilmiştir. Kuşadası’nın eski mahallesi olarak Camikebir mahallesinde sonra Türmen Mahallesi, gelmektedir.

Türkmen Mahallesi Nerede

Kuşadası Türkmen mahallesi Kuşadası’nın neredesinde yer alıyor. Türkmen mahallesi Kuşadası’nın merkezinde yer almaktadır. Kuşadası çarşısı,Kuşadası halk plajı, Marinası ve Limanına en yakın mahallesidir. Türkmen mahallesine Kuşadası halk plajı ve Kuşadası limanı çok yakın bir mahallesidir. Kuşadası merkez sahili yolu hemen arkasında yer almakdır. Türkmen mahallesi Kuşadası’nın en merkezi mahalleri arası yer alıyor. Yaya olarak tüm devlet kuruluşlarına ve özel kuruluşlara ulaşım sağlıyabilirsiz.

Günümüzde Türkmen Mahallesi

Günümüzde Türkmen mahallesi nasıl bir yer. Kuşadası’nın en çok beğenilen mahallesi Türkmen mahallesidir. Hiç tartışmasız Türkmen mahallesi Kuşadası’nın en pahalı mahallesi olarak bilinmekdir. Konut fiyatları eski olsada Kuşadası’nda ev sahibi olmak isteyenler ilk olarak Türkmen mahallesine talep etmektedir. Türkmen mahallesinde apartman dairesi en çok tercihler arasında görünmektedir. Gerek konumu, gerekse manzarası ve ulaşım rahatlığı ile Türkmen mahallesi çok popüler. Daha bilgi almak için aşağıdaki  yorum yazabilirsiniz.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here