Kuşadası Köylerinde Ne Yapılır?

0
60
kuşadası köyleri

Kuşadası köylerinde neler yapılır? Kuşadası’nın kaç köyü var? Kuşadası köy kahvaltısı meşhurmu? Kuşadası’nın hangi köylerinde ne var? vb gibi merak edilenleri yazımızda sizlere bilgi amaçlı anlatmaya çalışıcağım. Kuşadası köylerinde son yıllarda hafta sonları Kuşadası çevresindeki köylere temiz hava ve sakın bir ortamda zaman geçirmek isteyenleri akınına uğramıştır. Köylerin çevresinde çiftlik ve köy kahvalıtısı yapılacak yerler bulunmakta. Özellikle hafta sonları köy kahvaltısı yapmak isteyenlerin ilk tercihi Kuşadası köyleri olmuştur bu köylerin isimleri Kirazlı köyü, Yayla köyü olmak özere en çok tercihler arasındadır. Doğanın temiz havasında köy kahvaltısı bir başka şiddetle denemenizi tavsiye ederim.

El işi Hediyelik Eşyalar

Köylerde yöresel hediyelik eşya satılmakta , hediyelik eşyalar köylüler tarafından evde yapılıp tezğahta yerini alıyor. Bu hediyelik eşyalar genellikle örğü işi, ahşap işleri olmakta. Çok güzel bir şekilde düşünülerek yapılan el işi hediyelik eşyalar alınmadan geçilmemektedir. Özellikle yaz aylarında çok talep olduğundan kıştan yapılıp yaz sezonu için birikim yapılmaktadir. Gezi amaçlı yerli ve yabancı turistler tarafından el işi hediyelikler yoğun ilgi görüyor.

Kuşadası Organik Tarım

Kuşadası çevresindeki köylerde organık tarım işi ile uğraşan köylüler elde ettikleri gıdaları köy yolu özerinde sergi halide satışa sunmaktadir. Bu gıdalar çok talep aldığından dolayı köylerin çevresinde kurulan çiftlikler çok sayıda her yıl artış yapmakta, Egenin en iyi zeytin ve inciri Kuşadası’nda bulmak mümkündür. Son 10 yıl içerisinde Kuşadası’nın köyleri çok popüler olmuştur. Kuşadası’nda çiftlik kurmak için büyük şehirden girişimçi iş adamları tarafından çiftlik kurularak organik tarım ve ürünler yapılarak iç pazara yerini almıştır. Kuşadası’nda yaşayan yerel halk içinde hafta sonları kahvaltı yapılacak yerler arasında Kuşadası köyleri en çok tercihler arasında yerini almaktadır. Kuşadası’nda hobi bahçesi olarakta köylerde tarlanın içinde organik bahçeler vardır. Organik bahçelerde kendi meyve ve sebzesini yetiştirenler köye yakın yerler tercih edilmektedir.

Kuşadası’nın Köylerinin İsimleri :

  • Caferli Köyü
  • Çınarköy Köyü
  • Kirazlı Köyü
  • Soğucak Köyü
  • Yaylaköy Köyü
  • Yeniköy Köyü
tarla bahçe

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here