Kusadasi-Köyler

Kuşadası Köyleri ve Mahalleleri

KİRAZLI KÖYÜ

Kirazlı, Aydın’ın Kuşadası ilçesine bağlı bir mahallesi ve Kirazlı köyü Nüfusu: 939 ile Kuşadası’nın en güzel köylerinden biri olarak gösterilmektedir. Köyde ağırlıklı tarım işi ile uraşan köylüler son yıllardada köye gelen turistler tarafından yoğun ilgi görmesiyle, köyde köy kahvaltısı yerleri açarak popüler olmuştur. Köy yolu üzerinde bulunan genelnikle evden bozma kahvaltı yapılacak yerler yapılmıştır. Köyde son yıllarda arazı alımı çok rağbet görülmesi ile arsa fiyatları büyük artış görülmüştür. Genenlikle köy dışında çiftlik kurmak isteyenlerin ilk tercihi Kirazlı köyü olmuştur. Şirin köy doğası yemyeşil zeytin ve üzüm bağları ile çevrilmiş olup çiftlikler genellikle köy dışında yapılmaktadır. Kuşadası’nda yaşayanlar hafta sonu aktivitesi olarak köyde kahvaltı yaptıktan sonra köyde yetiştirilmiş organık tarım pazarından köy pazarından alışveriş yapıyorlar. Köy pazarında sergilelen ürünler lezzet ve doğallığı ve uygun fiyatları ile çok talep görmektedir. Kirazlı köyü kiraz festivalı her yıl düzenlik olarak yapılıyor, festivalde kiraz ve reçeller serğilenmekle beraber köyde yapılan doğal ürünlerde sergide görülmektedir.

SOĞUCAK KÖYÜ

Soğucak köyü, Aydın’ın Kuşadası ilçesine bağlı bir mahalle ve Kuşadası’na sadece 12 km uzaklıktadır. Soğucak Köy Nüfusu: 1.652 nüfusu yaz aylarında büyük artış görmekte, köy son 10 yılda yapılan özel villa ve çiftlikler yapılarak Soğucak köyü turizme açılmıştır. Köyde yaşayan köylüler genellikle tarım ve hayvancılık ile uğraşmaktadırlar. Köyü çevreliyen şeftalı ve zeytin ağaçları muhteşem bir manzara veriyor. Köyün yüksek konumu ile deniz manzarasının bir çok noktadan görmek mümkündür. Köye yapılan özel villalar genenlikle deniz manzarası olarak yapılmıştır. Denize 15 dk uzaklıkta olan köy yerli ve yabancılar tarafından yazlık alınarak yaz tatilini köyde geçirmektedirler. Köyde yaşam sakın ve huzuru arayanlar için tercih olarak bilinmektedir. Soğucak köyü’nde gezilecek yerler genenlikle köy merkezi olarak tercih oluyor. Köy dışına gezilecek yerler arasında Davutlar ve Güzelçamlı tarihi yerler ve plajları en çok gidilen yerler arasında.

ÇINARLI KÖYÜ

Çınarlı Köyü, Aydın’ın Kuşadası ilçesine bağlı bir mahallesi ve Kuşadası’na 18km uzaklıktadır. Köy Nüfusu: 116 köyde yaşayanlar genenlikle tarım ve hayvancılık yapmaktadırlar. Köyde incir Köy nüfusu az alması nedeni ile köydeki sadece ilk öğretim okulu var. Köydeki öğrenciler sınıf yetmezliği yüzünden Kuşadası’na göç yada okul servisi ile gidilmektedir. Köyde incir ve zeytin yetiştiği ile uğraşan köylüler Çınarlı köyük verimli toprakları ile geçimini sağlamaktatırlar. Köy hafta sonları Kuşadası’nda ve çevresinden gelenlerin ziyaret nedeni ile kalabalık görülmekte olup bu kalabalıktan köylüler pazar kurarak organik ürünlerini sevgileyerek müşterine satış yapmaktadırlar. Köyü çevreliyen butik pansiyon ve villalar dileyenler konaklama hizmetide alabilmektedırler.

YENİ KÖY

Yeniköy, Aydın’ın Kuşadası ilçesine bağlı bir mahalledır. Köy Nüfusu: 696. Kuşadası’na sadace 9 km uzaklıktadır. Köyde yaşam diğer köydekiler gibi tarım ve hayvancılık olmakta görülmekte. Son yıllarda Kuşadası’nın gelişmesi ile köye yakınlaşan konutlar her yıl artış yaparak yakınlık yapmakta, bu yüzden köydeki arsa ve tarla fiyatları büyük artış yapılmıştır. Şehir hayatından bıkıpta köyde yaşamak isteyenler için tercihler arasına giren Yeni köyde yapılan çiftlikler ve villalar görülmekte.

  • CAFERLİ KÖYÜ
  • YAYLA KÖYÜ
  • YAYLA kÖY

Kuşadası köyleri ve mahalleleri haritası

KUŞADASI MAHALLELERİ

1. ) ALACAMESCİT MAHALLESİ
2. ) BAYRAKLIDEDE MAHALLESİ
3. ) CAMİATİK MAHALLESİ
4. ) CAMİKEBİR MAHALLESİ
5. ) CUMHURİYET MAHALLESİ
6. ) DAĞ MAHALLESİ
7. ) DAVUTLAR MAHALLESİ
8. ) DEĞİRMENDERE MAHALLESİ
9. ) EGE MAHALLESİ
10. ) GÜZELÇAMLI MAHALLESİ
11. ) HACIFEYZULLAH MAHALLESİ
12. ) İKİÇEŞMELİK MAHALLESİ
13. ) KADIKALESİ MAHALLESİ
14. )KADINLAR DENİZİ MAHALLESİ
15. ) KARAOVA MAHALLESİ
16. )TÜRKMEN MAHALLESİ
17. ) YAVANSU MAHALLESİ

Kuşadası Köyleri ve Mahalleleri Sayısı 23 .

Yorum Yazınız

Your email address will not be published.