Kervansaray

Kervansaray Tarihi

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı 1618 yılında Kuşadası iskelesinin yakınına inşaa edilmiştir. 17. yy da dönemin sadrazamı Öküz Mehmet Paşa yaptırmıştır. 1965 yılına kadar “Kurşunlu Han” olarak biliniyordu. O dönemde kayıkçılar, kurşuncular, topçular başta olmak üzere pek çok esnafın tamirhanesine ev sahipliği yapmıştır. Konum olarak limana yakın bir bölgede bulunduğundan dolayı tüccarların da sık sık uğradığı bir ticarethane olmuştur. Moloz ve devşirme taşlardan inşa edilen bu hanın etrafını kalın ve yüksek duvarlar çevrelemiştir.

Ortasında büyük dikdörtgen bir avlu bulunur. Kuzey ve batı yönlü olmak üzere iki kapısı vardır. Ana giriş kapısı batı tarafındaki kapıdır. Bu kapının sağ ve sol yanında gelen müşterilerin kayıtları yapılır ve değerli eşyaları emanete alınırmış. Avluyu basık,iki katlı revaklar çevrelemiştir. Ana kapıdan girildiğinde sağda kalan merdivenlerle yukarıya çıkılır. Kervansaray bir iç kale görünümü vermektedir. En üst kısmı üçgen uçlu ve sivri dendanelidir.

Kuşadası Kervansaray Hakkında Bilgi

Geniş avlunun etrafını sıralı kapılı odalar sarar. Kervansarayın tüm iç yapısının mimarisinde kesme taş kullanılmıştır. Alt katta yan yana toplam 28 oda bulunmaktadır. Bunların 15 tanesi konaklayan misafir ve tüccarlar için oda olarak kullanılırken kalanları da yemekhane, tamirhane, mutfak olarak kullanılmıştır. Kervansarayın kuzey girişinde kapı boşluğu bulunur. Bu kapı boşluğu mermer taşlarla örülmüştür. 1960 yıllarında restore edilen Kervansaray şimdiki halini almıştır. Bir süre otel sonra restoran olarak işletilmiştir. Şimdilerde ise bazı zamanlarda Türk geceleri düzenlenmekte ve farklı zamanlarda farklı kültürlere yönelik sergilere ev sahipliği yapmaktadır. Yaz aylarında yerli halkın el işlerini sergilediği bir alandır.

Büyük avlusuna sergiler kurularak sergi sahiplerinin gün boyu orada zanaatlarını icra edip sergilemelerine ve satış yapmalarına olanak sağlamaktadır. Son restorasyon çalışmasından sonra ortasına bir süs havuzu yapılmış ve içerisinde bulunan yeşillikler canlandırılmıştır. Yerli halkın bile havasını solumak için tekrar tekrar ziyaret ettiği bir alandır. Yıllardır defalarca farklı alanlarda kullanılmış, farklı insanları ağırlamış, farklı kültürleri içinde barındırmış bir eser olmasına rağmen hala içine girip göz gezdirdiğinizde atmosferin büyüsüne kapılmamak elde değildir.

Kervansaray Güncel Bilgisi

Dönemden döneme ticarete, sosyal kültürel etkinliklere kaynak olan bu yapı yıllar içinde yapısını korumayı başarmıştır. Daha önce Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan Kuşadası’nın en önemli tarihi mekânlarından Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, şimdilerde Kuşadası Belediyesi tarafından işletilmektedir. Yerli halkın bile havasını solumak için tekrar tekrar ziyaret ettiği bir alandır.Yıllardır defalarca farklı alanlarda kullanılmış,farklı insanları ağırlamış,farklı kültürleri içinde barındırmış bir eser olmasına rağmen hala içine girip göz gezdirdiğinizde atmosferin büyüsüne kapılmamak elde değildir. Dönemden döneme ticarete, sosyal kültürel etkinliklere kaynak olan bu yapı yıllar içinde yapısını korumayı başarmıştır. Daha önce Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan Kuşadası’nın en önemli tarihi mekânlarından Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, şimdilerde Kuşadası Belediyesi tarafından işletilmektedir.

Kervansaray Görseller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir