Güvercinada Kalesi

0
91

Güvercinada Kalesi Tanıtım 2020

Güvercinada Kalesi’nı merak edilen bilgileri ve nasıl bir yer olduğunu neden mutlaka Kuşadası’na geldiğinizde ziyaret etmelisiniz sizlere Güvercinadası Kalesi’ni anlatacağım. Güverciadası Kalesi muhteşem görüntüsü ile gerçekten Kuşadası sembolü olmayı hak ediyor. Adanın göz alıcı görünümü, gün batımının panoramik renkleriyle birleşerek her ziyaretçiyi cezbetmektedir. Ada, yaz ve kış ayları yerli, yabancı hatta Kuşadası’nda yaşayanlar için’de gezilecek görülecek en çok tercih edilen yerlerde birisidir. Bilginize Güvercinadası girişi ücret alınmamaktadır.

1- Güvercinada Kalesi Tarihi

İç kaleden farklı olarak daha yakın bir tarihte 1826 yılında yapılan adayı çeviren dış surların kitabesi günümüzde Türkçesine söyle çevrilebilir:
Allaha hamd olsun, bu kalenin inşaası tamam oldu Taşları Yılancı’dan geledi ve bu kalede kullanıldı.Alt tarafta deniz dalgalarını dövdüğü bir taş konak vardı Burası kimdenin bilmadiği boş bir toprak iken sultan kalesi oldu onun yaptıranı şerefi Hızır dostu İlyas Ağa’dır. O her işinde gani rahman olan Allah’a güvenip boyun eğmiştir. Allah onun yaptığı hayırlı işler ve soyunu ölümsüz kılsın ve her iki dünyada selamet içinde olsun. Cennete girmesinden ( bu isler ) onun delili olsun ve Yüce amacına erişsin.Sığınılacak yerin tarihini söyledim ve ( böylece )bir anlamlar insisi çıktı. ( Ebced yöntemi ile ) Hicri: 1242. Miladi:1826

Ada, kıyıları korumak ya da denizden gelen saldırıları önlemek için stratejik olduğu için, Osmanlı döneminde ve daha önce askeri amaçlarla kullanılmıştır. Kayalara dikilen, korsanlara karşı kullanılan “Korsan Kalesi” olarak bilinir. Çok eski yıllara tarihi yerlerden biri olan ada Bizanslılar döneminde önemli bir askeri üst olarakta kullanılmıştır. Osmanlı döneminde yenilenmiş mimarısının bu günku şeklini almıştır. Bazı kaynaklarda 1530’lu yıllarda Güvercinadası içerisindeki iç kalenin Barbaros Hayreddin Paşa tarafında tekrar yapıldığı, Kaleye muhafız ve şahi toplar konulduğu yazmaktadır.

2- Güvercinada Kale gezilecek yerleri

İlçenin şu anki adını kaynağını oluşturan adanın üzerinde, tarihi dönemine dayanan ve ada ile isimle anılan bir kale yer alıyor. 1957 yılında yapılan çalışma ile karaya bağlanan kale, ışıklandırma sistemi sayesinde akşamları Kuşadası sahiline gelen tatilcilere muhteşem bir manzara sunuyor. Geçmişte Güvercin başta olmak üzere bir çok kuş türüne ev sahipliği yapan adanın etrafındaki ve kale içindeki çay bahçelerinde içeceğinize yudumlarken eşsiz gün batımını seyredebilirsiniz.

3- Güvercinada Kalesi Deniz Feneri

Güvercinadası günümüzde muze olarak halka hergün açık olarak ziyaretçi kabul etmektedir,ücretsiz girişi olan adada bir çok tarih izleri görmek mümkün hatta kalenin içinde uzun balınaya ait çok önemli bir iskeletide sahiptir bu iskelet kalenin içinde çok iyi şekilde görsel olarak ziyaretçilere sunulmuştur.

4- Uzun Balına İskeleti

1998 yılı şubat ayında Kuşadası Dilek Yarımadası Milli parklı kavaklı burunu Koyun’da karaya vuran bir canlısı, hem Kuşadalıları hem de konuyla ilgili olanları çok şaşırttı.Çünkü bu, ülkemiz kıyılarında nadir olarak görülen bir balinaydı. Güvercinada Kalesi’nden Kuşadası’nı ve yıllancı burnu adasını seyir etmek gerçekten harika,bu noktadan güneşin doğuşunu ve batışını izlemek için bekleyip fotoğrafçılar için kaçılmayacak bir yerdir.

5- Güvercinada Kalesi’nden Yılancı Burnu Mazarası

Kale’nin girişinde betondan yapımış küçük bir rıhtım bulunmakta,bu nokta Kuşadası’na gelenler için günübirlik tekne turu yapmak isteyenler için ilk adresi olarakta bilinir.Bu rıhtımdaki tekneler sabah erken saatlerde hareket eder ve akşam özeri geri dönüş yaparlar, yaz sezonuda çok hareketli olan rıhtımdaki tekneler hergün tekne turu aktivitesi ile hizmet vermektedir.

6- Güvercinada Hakkında Güncel Bilgiler

Kuşadası Güvercinadası  girişi ücretsizdir. 3 seneden beri kapalı olan kale geçen sene yepyeni hali ile dahada güzelleşti tatile gelenler için mutlaka gidip gezilecek yerlerden birisi olan kale Kuşadası’nda yaşıyan yerli halk için yürüyüş ve gezi için ilk tercihlerden birisidir. Kuşadası merkeze yakın olan kale içerisinde ne var diye bir bakalım. Güvercinada Kale tarihi açıdan çok eski yıllarda,Bizans döneminde Scala Nouva adıyla anılan Kuşadası’nda denizden gelebilecek saldırılara karşı adacık üzerinde bir kale inşa edilmemişti. 1390 yılında Osmanlı idaresine giren kent, 1402 de Timur tarafından alınmış ve Fetret dönemi sona erince tekrar 1413 yılında Çelebi Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Tam ortasında kuşlar için yapılan ağaçtan barınaklar var, herhalde öğlen saatleri olduğundan pek fazla kuş göremedik,arka kısımda ise tavşan ve kaplumbağa göreceksiniz. Kaleiçinde bululan çok eski yıllarda bulunan deniz balinasi iskeleti çok iyi bir şekinlde korunmuş ve güvercin adasında sergi edilmektedir,Eski yıllardan kalma tekne ve gemi maketleride bulunmaktadır,eskiden gelen tekne ve gemiler hakkında bilgiler mevcuttur.

7- Güvercinadası’nda Gezilecek Yerler

Kalenin tam orta kısmında oturmak ve dinlenmek için yapıya uygun bantlar bulunuyor tahminimce orta kısımda bulunan boşluk ise çay bahçesi olarak düşünülmüş gerçekten güzel olur burada bir çay içmek çok keyif verir. Kalenin her tarafindan Kuşadasının güzel manzarasını seyir etmek mümkün, Dört tarafı denizler ile kaplı olan kale burada pek çok sayida fotoğraf çektirenlerin tercihi olmuştur.Kalenin aşağı kısmına baktığımızda denizin mas mavi manzarası gerçekten görünmeye değer bir manzara.

Kalenin Rıhrımında bulunan tekneler ayrı bir güzellik katıyor.Yaz aylarında tekneler bu noktadan günübirlik tekne turları düzenliyor.Kuşadası merkezde ulaşım olarak rahat olan tekneler sabah erken saatlerde bu noktadan hareket ederek tekne turuna çıkıyorlar gün sonu bitişinde geri dönüş olarak rıhtıma yanaşıyorlar, Kış aylarında’da tekne turuna çıkmak isteyenler içinde 1 saatlik tur düzenliyen teknelerde bulmak imkanı var.

Güvercinada, Kuşadası Körfezinin ağzında limanı koruyan bir konumda yapılmıştır. Geçmişi birkaç yüzyılı aşan kıyı kentlerinin çoğunda olduğu gibi Kuşadası’nda da denizden gelebilecek saldırılara karşı bir kale inşa edilmiştir. Limanı koruyan coğrafi konumundan dolayı kale bugün Güvercin ada olarak anılan ve 1950 lerin sonunda bir mendirekle karaya bağlanmış olan ada üzerine inşa edilmiştir. Geçmişte başta güvercinler olmak üzere adada çok sayıda kuş bulunması, Güvercinada ve Kuşadası isimlerinin kökenleri hakkında bize fikir vermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here