Efes Antik Kenti

0
18

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti, Aydın Kuşadası bölgedeki tarihi yerleri keşfetmeye hazır mısınız ? Gününüzü değerlendirmek hemde Kuşadası’nın tarihi yerlerini gezip ve görmek istiyenler için en çok tercih edilen tarihi yerlerden Efes Antik Kenti Bilgisi. Kuşadası’na 17 Km uzaklıkta bulunan Efes Antik Kenti Kuşadası’nda Tatil yapan yerli ve yabancı turistlerın en çok gezip, görülecek Tarihi yerlerinden birisidir.

Efes Antik Kenti Tarihi Bilgiler

Efes’teki arkeolojik kalıntılar için bu muhafaza, tarihi korumayı ziyaretçiler için erişilebilirlikle zarif bir şekilde bağdaştırıyor. Modern Türkiye’nin güney-batı kıyısındaki büyük antik medeniyetlerin art arda yerleştiği yer, mimarlık ve kültürün kendine özgü verimli bir sentezini somutlaştırdı. M.Ö. 356’da Yunanlılar, antik dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemesium’u (doğurganlık tanrıçası Artemis’e adanmış muazzam bir İyonik tapınak) inşa ettiler. M.Ö.2. Yüzyılda Efes, Artemesium, Celsus Kütüphanesi ve tıp fakültesi ile ünlü olan Doğu Roma İmparatorluğu’nun dördüncü büyük şehriydi.

Efes antik kenti eski Yunan kenti Küçük Asya, Menderes Nehri’nin ağzına yakın, bugün Türkiye’nin batısında, Smyrna’nın güneyinde (şimdiki İzmir). İyon kentlerinin en büyüğlerinden biri, bölgenin önde gelen limanı oldu. Zenginliği meşhurdu. Yunan kenti, Yunan Artemis ve MÖ 555 ile eşdeğer olan yerel bir doğa tanrıçasının eski bir ibadet merkezine yakındı. büyük bir tapınak inşa edildi. Şehri ele geçiren bu Croesus’a katkıda bulundu.

Efes Antik Kenti Görsel

Lidyalılar şehirlerine saldırdıklarında, Efesliler Artemis Tapınağı’ndan bir ip bağlayarak kendilerini savundular. Ancak bir şehri savunmanın iyi bir yolu değildi. Lydia Croesus kolayca yok etti ama yok etmedi. Şehir “Altın Çağ” a ulaştı ve kültür ve sanatta Antik Dünya için iyi bir model oldu. Artemission’ın inşası devam ediyordu. Artemis’e büyük saygı duydu ve kabartma heykellerle 36 sütun bağışladı. Bu heykellerin bir kısmı bugün British Muzesindedir.

Lidya kontrolünden Efes İran İmparatorluğu’na geçti. Tapınak 4. yüzyılda yakıldı. M.Ö., ancak Büyük İskender 334’te Efes’i almadan önce yeniden inşaata başlandı. Şehir haleflerinin savaşları sırasında gelişmeye devam etti ve (133) Romalılara geçtikten sonra hegemonyasını korudu ve ilin önde gelen şehri oldu. Asya. Büyük Artemis tapınağı ya da Romalılar tarafından Diana tapınağı olarak adlandırılan Artemis Tapınağı, Dünyanın Yedi Harikasından biri olarak kabul edildi. MÖ.100’den itibaren c. MS 100 Efes köle ticaretinin dünya başkentiydi.

Şehir, MS 262’de Gotlar tarafından kovuldu ve tapınak yıkıldı. 431 yılında bir kilise konseyinin koltuğu olan Efes, liman söndükten sonra terk edildi. Tapınağın kalıntılarının kazıları (1869-74) birçok eser ortaya çıkarmıştır. Daha sonraki kazılarda önemli Roma ve Bizans kalıntıları ortaya çıkarılmıştır.

Yaygın bir hikayenin Hıristiyan bir versiyonunda, şehitler Decius’un (c.250) zulmü sırasında Efes yakınlarındaki bir mağarada büyüdüler. Çok geçmeden, 5. yüzyılda, uyandılar (uykudan olduğu gibi) ve doğunun Roma imparatoru II. Theodosius’tan önce alındılar. Hikayeleri, inancında sallanan imparatoru güvence altına aldı. Gençler yargıya kadar tekrar uyumak için mağaralarına döndüler. Suriye kökenli olduğu düşünülen hikaye Tours Gregory’den popüler oldu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here