Efes Antik Kenti Selçuk

0
30

Efes Antik Kenti Hangi İlimizdedir?

İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan Efes Antik Kenti Türkiye’nin en önemli tarihi yerlerinden biri olarak sayılmaktadır. MÖ.6000 ki yıllarda kurulun bu antik kent yıllarca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Farklı dönemlerde Roma, Yunan ve Türklerin antik kenti olmuştur. İçinde Meryem Ananın evi, Artemis tapınağı ve Ashab-ı Kehf gibi önemli eserleri barındırır.

Efes Antik Kent ‘ e Nasıl Gidilir?

Ulaşım olarak Aydın merkez Efes arası 130 kilometre 2 saat 10 dakika sürmektedir.Aynı şekilde İzmir merkezden kente ulaşım 80 kilometre 55-60 dakika sürmektedir. Dünyanın yedi harikasından birine ev sahipliği yaptığı için her daim kalabalık ve turist Akın’ına uğrasa da yaz aylarındaki turistlik turların da etkisiyle daha fazla rehavet görmektedir.

Efes Antik Kenti Hakkında Bilgi

Yıllar boyu din,felsefe,ticaret ve şehir yapısı olarak örnek alınmış bir şehirdir. Hıristiyanlığın hac merkezi olarak kabul görmesiyle dini önemi ön plana çıkmıştır. Efesi Amazon denilen kadın savaşçıların kurduğu rivayet edilir. Bu konuda pek net bilgiler bulunmada da uzun yıllar boyunca yerlilerin yaşadığı düşünülmektedir. Efes Antik Kenti Özellikleri, Efes Antik Kentin de bulunan Hadrianus Tapınağı girişinde Efes’in kuruluşunu anlatan şu cümleler bulunuyor; Atina kralı Kodros’un cesur oğlu Androklos, Ege’nin karşı yakasını keşfetmek ister. Önce, Delfi kentindeki Apollon Tapınağı’nın kâhinlerine danışır. Kâhinler ona, balık ve domuzun işaret ettiği yerde bir kent kuracağını söyler. Androklos bu sözlerin anlamını düşünürken Ege’nin lacivert sularına yelken açar… Kaystros (Küçük Menderes) Nehri’nin ağzındaki körfeze geldiklerinde karaya çıkmaya karar verirler. Ateş yakarak tuttukları balıkları pişirirlerken çalıların arasından çıkan bir yaban domuzu, balığı kaparak kaçar. İşte kehanet gerçekleşmiştir.

Efes Antik Kenti Hangi Uygarlığa Aittir?

Burada bir kent kurmaya karar verirler… MÖ 129 yılında Bergama Kralı Attolos’un bölgeyi Romalılara miras olarak bırakmıştır. Aziz Poula nın bir süre burda yaşamadı ve burda felsefeciler yetiştirmesi ve vaazlar vermesiyle dini bir mekan olarak kullanılmıştır. Aziz John ve Bakire Meryem’in buraya gelişiyle dini bir mekan olarak kabul edilmiştir.1304 yılında Türklerin himayesine giren Efes uzun yollar boyu Osmanlı Türk beyliklerinin yaşam yeri olmuştur. Savaşlar ve Moğol istilalarına tanık olan bu kent Türklerle ilgilide birçok iz taşımaktadır.
Tarihi olarak ne olursa olsun Dünyadaki en önemli tarihi yerler arasına girmiş olan bu kent 20.yy dan sonra önemini yitirmeye başlamıştır. Deniz dalgalarının ve rüzgarların taşıdığı kumlarla aşındırdınız alanlar birleşerek denize kıyısı olan bir kent haline gelmiştir. Şimdilerde bu kentin denize uzaklığı 5 kilometre civarındadır. Dini, felsefi ve tarihi olarak Dünyadaki en önemli tarihi mekanlardan biri olan bu kenti herkesin mutlaka görmesi tavsiye edilmektedir.

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti ne kadar ?

Efes antik kent’e giriş ücreti yaz ve kış aylarında alınmaktadır . Kuşadası’nda bir tur acentasında bilet almak mümkündür .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here