Ana Sayfa Blog

Kuşadası Tanıtım

0
Kuşadası Tanıtım

Kuşadası’nda güzel bir gün geçirmek isteyenler için hazırlamış olduğum Kuşadası Tanıtım programını iyi bir şekilde incelemenizi tavsiye ederim. Sizler için Kuşadası’nda nerelere gidilir ve nasıl güzel vakit geçirebilecek yerler ve mekanlar kişisel tercihlerim olup kesinlikle reklam içerilmeyen tavsiyelerim olduğunu belirmek isterim. Kuşadası mekanları ve güzel yerleri ile Egenin incisi’de neler yapılır diye bir gezi planladık. Kuşadası’nda güzel bir güne merhaba sloganı ile Kuşadası’nda neler yapılır ve nereleri gezilir bir günde tavsiyelerimize hemen başlayalım.

1: Kirazlı Köy Kahvaltısı

Kuşadası tanıtım yazısında ilk olarak Sabah kahvaltısı ile başlayalım, Kuşadası kirazlı köyünde meşhur köy kahvaltı yerleri bulunur. Temiz havası ve dinlendirici manzarası ile Kuşadası’na 14 km uzaklıkta bululan Kirazlı köyünde kahvaltı yapmak lezzet ve keyif bir arada yaşayın. Köyün girişindeki tepe manzarası muhteşem mutlaka durmanızı ve çevresini seyir etmenizi tavsiye ederim.

2: Gazi Beğendi Tepesi

Gazi beğendi tepesinde bir fincan Türk kahvesi.Kirazlı köyünde sonra 2’ci durağım Kuşadası Gazi Beğendi tepesi’nde bir fincan Türk kahvesini yudumlarken, Muhteşem Kuşadası manzarasını seyir etmek bu noktadan bir başka, keyif alacağınızdan eminim.

3: Setur Marina Avm – Halk Plajı

Gün kısa yapılacak ve gezilecek yerler bizi bekliyor, Kuşadası marinada bululan Setur marin’de avm gezirek devam ediyoruz.Yaz sıcağında gezmek gerçekten yorucu, hem dinlenmek hemde serinlemek için avm’nin önünde bululan, Kuşadası halk plajı’nda serinlemek ve dinlemek için muhteşem. Plajdan Güvercinadası görmek mümkün insanı çağırır gibi manzarası ile keşif etmeye davet ediyor. Hemen yola çıkıyoruz, Kuşadası sahil yolunda gezerek Güvercinadası’na doğru seyir ediyoruz.

4: Kuşadası Sahili ve Öğlen Yemeği

Kuşadası sahil yolunu gezerek devam ederken lezzetli dürüm kokuları bizleri çağırır gibi gel diyor. Ehh öğlen yemeği zamanıda gelmiş tabi diyerek kendimizi dürümçüde buluyoruz. Lezzetlimi lezzetli döner dürüm ve ayran öğlen yemeği için yaz aylarında vazgeçilmez seçimler arasında. Öğlen yemek sonrası gezimize kaldığımız yerden devam ediyoruz Güvercinadası’na doğru giderken,Kuşadası balık hali ve Kuşadası limanını keyif alarak gezerek Güvercinadası’na varış yapıyoruz.

5: Güvercinadası Kalesi ve Mehtap tekne turu

Güvercinadası Kalesi’nin bağlantı yolunu geçerek adayanın içerisini gezimizde Kuşadası’nın şehir manzarası ve yılancı burnunu seyir etmek çok güzel. Muhteşem fotoğraf kareleri yakalamak olup tarihi bilgiler almakta mümkündür. Güvercinadası kalesi gezimizin sonunda geri dönüş yaparken Güvercinadası kalesi bağlantı yolu üzerindeki teknelerin düzenlemiş olduğu mehtep tekne turları uygun fiyatı ile güzel bir aktivite diyerek kendimizi teknenim içerisinde bulduk. Eğlence ve manzara bir arada mehtap turunu kesinlikle tavsiye ederim kaçırmayın.

Kuşadası’na Yakın Tatil Yerler Listesi

0
kuşadasına yakın tatil yerler

Kuşadası Ege kıyıları içinde çok popüler tatil yeri olsada, Kuşadası günü birlik gidip dönülebilinecek tatil yerlerini ziyaret etmek mümkündür. Kuşadası’na Yakın Tatil Yerleri listesine başlamadan önce daha önceden bilgi amaçlı hazırlamış olduğumuz ( Kuşadası çevresinde gezilecek yerleri ) en çok beğenilen yerleride sayfayı ziyaret ederek bilgi edinebilirsiniz. Kuşadası’na Yakın Tatil Yerleri, Kuşadası’na bağlı Davutlar, Güzelçamlı, en popüler yerler arasında yer almaktadır. Davutlar ve Güzelçamlı çok sayıda plaj ve konaklama yerleri bulmak mümkündür. Şimdi Kuşadası’na yakın tatil yerlerine başlayalım hemen…

Özdere

Özdere Kuşadası’na 47 km uzaklıktadır, son yıllarda turizm tatil yeri olarak çok duyulan Özdere muhteşem plajları ve konaklama yerleri ile misafirlerine sakın ve huzurlu bir tatil geçirmekte.Kuşadası yakınlığı ilede tercih edilen Özdere’den Kuşadası’na alışveriş yapmak isteyenler için ilk tercihtir. Gece hayatı eğlence mekanları için Kuşadası ilk tercihler arasında. Özdere’den Efes Antık kenti,Şirince Köyü,İzmir kemeraltı,Pamukkale, gezilecek yerler arasında en çok tercih edilmektedir.

özdere

Didim

Kuşadası’na 77 km uzaklıkta bulunan Didim, Aydın ilçesidir. Kuşadası’na yakın günübirlik gidip dönmek mümkün Kuşadası’ndan. Didim’den Kuşadası’na gezi ve alışveriş için yerli ve yabancı turistler gelmektedirler, Kuşadası aynı şekilde Didim’e günübirlik ziyaret edilmektedir. Deniz yolu olarakta gidilebilmekte eğer tekne veya yat hizmeti alarak tercih ederseniz.

Bodrum

Kuşadası’na 154 Km uzaklıkta, Muğla ilçesi Bodrum’a Kuşadası yakınlığı ile karayolu ve deniz yolu ulaşmak mümkündür.Bodrum’dan Kuşadası’na tekne ve yatlar ilede ziyarete edilmektedir. Kuşadası’ndan mavi turlarına çıkanlar mutlaka rotalarına Bodrum’a uğramaktadırlar.

Marmaris

Kuşadası’na 211 Km uzaklıkta, Muğla ilçesi Marmaris Kuşadası’na Yakın Tatil Yerleri arasında günübirlik gidip dönmek mümkündür.Genellikle Kuşadası’nda Marmaris’e gidipte aynı gün içinde dönmek çok yorucu olduğu için bir gün Marmaris’te kalmak daha çok tercih edilmektedir. Kuşadası mavi tur rotası olarakta Marmaris’te çok tercih edilmektedir.

Samos Adası

Kuşadası’na sadece 1:45 dk deniz yolu ile gitmek mümkündür yaz sezonunda. Kuşadası’ndan günübirlik feribot turları düzenlenmekte yaz sezonunda her gün gidiş ve dönüş Kuşadası limanından hareket eden feribotlar sabah erken saatlerinde Kuşadası’ndan Samos adası’na gidebilir ve akşam saatlerinde Kuşadası’na giri dönüş yapabilirsiniz. Samos adasından Kuşadası’na günübirlik tur düzenlenmetedir turlar Kuşadası ve Efes Antık Kenti içermektedir.

Scala Nuova

0
Scala Nuova

Scala Nuova Ege Ports Kuşadası Limanı, Efes Antik Kenti sayesinde her yıl 600’den fazla gemiler tarafından ziyaret edilen bir limandır. Gemiler Nisan ve Kasım ayları arasında, genellikle Büyük gemiler 6-7 saat kalırlar ve Kuşadası limanında nadiren bir gecede kalan gemilerde vardır. Bu gemi yolcuları binlerce turist Kuşadası’nı ziyaret ediyor ve bu ziyaretlerde ana cazibe merkezi Efes Antik Kenti’dir. Kuşadası’na gelen bazı seyir hatları Royal Caribbean,Holland-American, Oceania, bir çok Amerikan, İngiltere, İspanyol, Brezilya ve bir çok gemi şirketleri tarafindan Kuşadası limanı rota yapmaktadır. Yakındaki Yunan Adası Samoslarına giden feribotlar aynı limandan geçer. Günübirlik feribot seferleri yaz sezonunda hergün düzenlenmekte, Samos ve Yunan adalarında günübirlik Kuşadası turlarıda düzenlemekte.

Ege Ports Scala Nuova village Avm

Ege Ports Kuşadası Limanın içinde Scala Nuova AVM’de bulunmakta bir çok ünlü marka bulabileceğiniz Giyim, Kuyum, Yeme içme vb gibi yerler çok sayıda var. Yeni bir görünün ile Scala Nuova AVM yerli veya yabancı hatta Kuşadası’nda yaşayan halkı içinde ziyaret edilmekte. Avm’nin batı tarafinda Güvercinadası Doğu tarafında ise Kuşadası merkez sahili seyir etmek,Liman’dan ayrı bir güzellik katar. Scalanova Egeport Avm’de yaz veya kış aylarında birçok etkinlikte yapılmakta, Kuşadası gece hayatı içinde tercihler arasında olan avm ünlü barlar’da var. Scalanova Egeport Avm geç saatlere kadar açık bir akşam yemeği burada yemek ayrı bir güzel, hem yemek hemde güzel bir mazaranın keyfini çıkarmak isteyenlerin adresi ve tercihi olmaktadır.

Kuşadası Limanı

Kuşadası limanı 1960 yılında yapılmaya başlanmış ve 1973 yılında hizmete açılmış, Liman ilk olarak yük iskelesi olarak hizmete girmiş. Daha sonra Kuşadası’nda turizmin hareketlenmesinden dolayı Kruvaziyer liman haline getirilmiştir. 2003 yıllında özelleşen Kuşadası liman’nı Ege Liman İşletmeleri A.Ş tarafın işlermeye start verilmiş,2003 yılından sonra Kuşadası Turizm limanı olarak hem Kuşadası esnafı ve çevresi için büyük artış ve gelişmesi, Büyüme konusunda katkı sağlamıştır. Günümüzde halen en büyük gelir kaynağı olan Liman Kuşadası işletmelerin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Kuşadası’na gelen gemilerin listesini düzenli olarak Kuşadası Kaymakamlık web sitesinden takip edebilirisiniz. Gemilerin hangi ay ve günlerini daha önceden bilgi sahibi olmak isteyenler listeyi istemekte mümkündür.Bir çok Kuşadası işletmelerinde gemi listeside bulunur.

Kuşadası Köylerinde Ne Yapılır?

0
kuşadası köyleri

Kuşadası köylerinde neler yapılır? Kuşadası’nın kaç köyü var? Kuşadası köy kahvaltısı meşhurmu? Kuşadası’nın hangi köylerinde ne var? vb gibi merak edilenleri yazımızda sizlere bilgi amaçlı anlatmaya çalışıcağım. Kuşadası köylerinde son yıllarda hafta sonları Kuşadası çevresindeki köylere temiz hava ve sakın bir ortamda zaman geçirmek isteyenleri akınına uğramıştır. Köylerin çevresinde çiftlik ve köy kahvalıtısı yapılacak yerler bulunmakta. Özellikle hafta sonları köy kahvaltısı yapmak isteyenlerin ilk tercihi Kuşadası köyleri olmuştur bu köylerin isimleri Kirazlı köyü, Yayla köyü olmak özere en çok tercihler arasındadır. Doğanın temiz havasında köy kahvaltısı bir başka şiddetle denemenizi tavsiye ederim.

El işi Hediyelik Eşyalar

Köylerde yöresel hediyelik eşya satılmakta , hediyelik eşyalar köylüler tarafından evde yapılıp tezğahta yerini alıyor. Bu hediyelik eşyalar genellikle örğü işi, ahşap işleri olmakta. Çok güzel bir şekilde düşünülerek yapılan el işi hediyelik eşyalar alınmadan geçilmemektedir. Özellikle yaz aylarında çok talep olduğundan kıştan yapılıp yaz sezonu için birikim yapılmaktadir. Gezi amaçlı yerli ve yabancı turistler tarafından el işi hediyelikler yoğun ilgi görüyor.

Kuşadası Organik Tarım

Kuşadası çevresindeki köylerde organık tarım işi ile uğraşan köylüler elde ettikleri gıdaları köy yolu özerinde sergi halide satışa sunmaktadir. Bu gıdalar çok talep aldığından dolayı köylerin çevresinde kurulan çiftlikler çok sayıda her yıl artış yapmakta, Egenin en iyi zeytin ve inciri Kuşadası’nda bulmak mümkündür. Son 10 yıl içerisinde Kuşadası’nın köyleri çok popüler olmuştur. Kuşadası’nda çiftlik kurmak için büyük şehirden girişimçi iş adamları tarafından çiftlik kurularak organik tarım ve ürünler yapılarak iç pazara yerini almıştır. Kuşadası’nda yaşayan yerel halk içinde hafta sonları kahvaltı yapılacak yerler arasında Kuşadası köyleri en çok tercihler arasında yerini almaktadır. Kuşadası’nda hobi bahçesi olarakta köylerde tarlanın içinde organik bahçeler vardır. Organik bahçelerde kendi meyve ve sebzesini yetiştirenler köye yakın yerler tercih edilmektedir.

Kuşadası’nın Köylerinin İsimleri :

 • Caferli Köyü
 • Çınarköy Köyü
 • Kirazlı Köyü
 • Soğucak Köyü
 • Yaylaköy Köyü
 • Yeniköy Köyü
tarla bahçe

Kuşadası’nda Yaz Kış Yaşamak

0
Kuşadası’nda Yaz Kış Yaşamak

Yazı Kışı İle Kuşadası

Kuşadası’nda Yaz Kış Yaşamak yurdum insanı için Ege kıyıları içinde Kuşadası ilk 3 içinde yer almakta. Son yıllarda büyük nüfüs artışı ile Kuşadası turizm beldeler arasında en çok tercih edilen yerler arasında bunu anlamak çok kolay, Kuşadası’nda gelip yüksek bir yerden Kuşadası Çevresini gezi etmek ve yapılan konutların ne kadar fazla olduğu anlamak çok kolay bir şekilde anlam vereceksiniz. Kuşadası’nda Yaz Kış Yaşamak için Neden Kuşadası? Bu soruyu Kuşadası’nda çok eski yıllardan beri yaşayanlara soracak olursanız hep bu yanıtı alacaksınız ” Kuşadası’nda birşey mi var ben mi fark edemiyorum ” çünkü bu sorunun cevabı biraz düşünürsek anlam vermek karışık ama çok net bir şekilde Kuşadası’nda yaşamak zorlukları var demeye getiriyor.

Şimdi bana diyeceksiniz Kuşadası’nı yaşamak için tavsiye etmiyormusunuz hayır ama gerçekten madi durumunuz iyise diyecek birşeyim yok Kuşadası’nda yaşamak çok güzel havası, denizi, doğası, tarihi, gerçekten yaşamak için çok muhteşem bir turizm beldesi,ama Kuşadası’nda çalışmak için seçmek yada bir iş yeri açmak düşülenler bir daha düşünmesini tavsiyede ederim. Kuşadası’nda Yaz Kış Yaşamak için neden tercih ediliyor ?
Bu sorunun cevabını Kuşadası’nda yaşayanlara sorarak cevapları bulduk. Sakın ve Huzurlu olduğu için tercih edilir evet cevaba bende katılıyorum Kuşadası’nda sahil kenarlarında merkezden uzak ve sakın yerler çok sayıda var.Yaz aylarında hareketli olsa bile sakın ve huzurlu.

Adadan Görseller

Kuşadası diğer turizm beldeleri arasında ucuz olarak tercih ediyor.

Kuşadası evet turizm beldesi yaşamak pahalı olması gerek bu düşünceler geride kaldı eğer Kuşadası’na gelir görürseniz 1 günde anlayacaksınız pahalı bir turizm beldesi değil bir kıyaslama yaparsak size örnek vermek istiyorum. Bulunduğunuz il yada ilçede 2 kişi olarak lokantaya giderseniz kaç para ödersiniz ? Ben size Kuşadası’nda örnek veriyorum iki kişi eğer lokantaya giderisek iki porsiyon kebab ve içeçek dahil 95 TL.

Birde balık restoran seçimi yaparsak 48 TL gibi bir hesap öderiz. Sizce pahalımı ? Aktivite katılmak istiyorsunuz 40 TL’ye öğlen yemeği dahil tam gün tekne turu yapabilirsiniz. Sahilde gezdiniz bir yere oturup dinlenmek ve çay içmek istediniz sahil kenarında çay 1.50 TL. Öğlen birşeyler atıştırmak istediniz ekmek döner + ayran 6 TL bence bir turizm beldesi olmasına ramen fiyatlar çok ucuz ! sizce ?

Kuşadası yılın her ayında başka bir güzel olduğu için tercih ediliyor.

Kuşadası’nda yaşayanlar bunu çok iyi bilirler Kuşadası her ayın ve mevsimi başka güzel olduğunu. Bende uzun yıllardan beri burada yaşadığım için çok iyi bilirim ama benim en sevdiğim ay eylül’dür. Havası, doğası, sahili, yılın her mevsimi ayrı bir güzeldir Kuşadası’nda bunu yakalamış olanlar buradan ayrılamaz,ayrılsa bile geri dönüş yapar yıllar geçsede adres bellidir.

Yaşam tarzı’na kimse yadırganmaz diye tercih ediliyor Kuşadası.

Kuşadası’nda kimsenin ne giydiği ne yaptığı ne içtiği ve tarzı kimseler tarafından sorgu yapılmaz, kim ne yaparsa kendine düşüncesi ile kültür seviyesi’de her toplumdan bulunur. Yaz aylarında hertürlü ülke’den ziyaretçisi olan Kuşadası kültürel zenginliği katça kat artış yapmaktadır.

 

Kuşadası Denince Akla Gelenler

0
Kuşadası Denince Akla Gelenler

Kuşadası Yerli ve yabancı turistler tarafından Türkiye’de en çok tercih edilen kıyı kentidir.Her yaz sezonunda 20 milyonun üzerinde ziyaret edilmesinin sevmek için nedenlerini şöyle bir toparlayıp liste haline getirdik. Kuşadası’nı Sevmek İçin 7 Nedenlere neler diye bir bakalım. Yeşil ve Mavi ile Ege’nin incisi Muhteşem kıyı ve denizlerinin büyüleyici Ege’nin incisi olarakta kabul edilen Kuşadası yeşil ile mavi’nin buluştuğu en güzel lokasyonda. Dilek yarım adası Milli Parkı ve bir çok muhteşem kıyıları ile yerli ve yabancı turistler tarafından yaz sezonunda çok hareketli bir turizm beldeleri arasında.Kuşadası’nı sevmek için 6 neden olarak en kolay anlanması Kuşadası’na bir defa gelenler yıllar geçsede mutlaka geri dönüş yapmaktadırlar.

1- Kuşadası Kent Manzarası

Kuşadası’na tatil için gelipte muhteşem kentin mazarasını çok beğenip Kuşadası’nda yazlık ve konut alarak Kuşadası’nda uzun zaman geçirmek için tercih ediliyor. Kentin manzarasını seyir etmek için en çok Gazi beğendi tepesi tercih edilmektedir.Bu noktadan Kuşadası mazarasını sevmek için nedenler arasında.

2- Kent Merkezine Ulaşım Kolaylığı

Kuşadası ulaşım olarak kolay ve rahat bir şekilde merkeze 30 dk en uzak noktadan bile giriş yapabilirsiniz.Kent’e ulaşım minibüs sağlanmakta büyük şehirlerde kullanılan otobüsleri şehir merkezinde görmek çok az sayidadir.Büyük şehirde yaşayanlar iyi bilirler 10 km yolu kaç saate gidiklerini.Kuşadası’na emekli olupta yerleşenlerin son 5 senede büyük artış yapmakta.

3- İklimi

İklim grafiği Kuşadası 2 mm yağışla Temmuz yılın en kurak ayıdır. Ortalama 155 yağış miktarıyla en fazla yağış Aralık ayında görülmektedir. 9 ayı güneşli geçen Kuşadası kış aylarında bile pek fazla soğuk geçmemektedir.Çılgın turistler kış aylarında bile denize girmektedirler.

4- Denize Kıyısı Olması

Kuşadası’nda yaşamak için tercihler arasında deniz kıyısında olması sebepler arasında.Ben deniz görmeden yaşayamam diyenlerin bilirsiniz,size saçma gelsede deniz kıyısında yaşayanlar bunu çok iyi bilirler gözleri hep denizi görmek ister.Ben kendi arkadaşlarımdan bilirim iş sebebi ile tanışıp kıyısı olmayan bir kent ise her fırsatta Kuşadası’na gelipte şu denizin kıymetiniz bilin diyenler çok sayıda.

5- Kent Etkinlikleri

Kuşadası’nda haftanın her günü etkinlik düzenlenmekte.Festivaler,Konserler, Gece Hayatı Barları, Canlı Müzik ve geleneksel festivalleri ile Kuşadası etkinlikleri ile çok ünlüdür.

6- Hafta Sonu Kaçamak Seçenekleri

Kuşadası’nı hafta sonunda diğer il ve ilçelerden gelenleri ilk adresi olumuştur. Şöyle bir haftanın stresini atalım aktiviteleri ve bir çok şeçenekleri ile Kuşadası tercih edilmektedir. Köy kahvaltısı, Balık Restoranları, Su parkları, Gece hayatı, Sahilleri ile Kuşadası çok güzel bir hafta sonu geçirilmekte. Kuşadası Denince Akla Gelenler Kuşadası denilince akla neler geliyor diye araştırma yapalım dedik ve biraz şaşırtıcı cevaplarla karşılaştırdık bunlar neler bir bakalım hep beraber.

 • Kadınlar Denizi
 • Güzelçamlı Domuzları
 • Tatil
 • Deniz Kum
 • Gece Hayatı
 • Ucuz Tatil
 • Hamamlar
 • Plajlar
 • Efes antik kenti
 • Alışveriş
 • Sakın yer
 • Tarihi yerler
 • Milli Park
 • Küçük Ada
 • Yöresel Yemekler
 • Gemiler ve Tekneler
 • Çay Bahçeleri
 • Otoparklar
 • Dünya Mutfağı
 • Kuşlar

Long Beach

0
Long Beach

Long Beach ( Uzun Plaj ) Kuşadası

Long Beach yani uzun plaj Yavansu mevkiinden milli parka kadar uzanan bir sahildir. Plaj üstünde birçok farklı isimle anılan sahiller olsa da Long Beach hepsine ev sahipliği yapar. Toplam 12 kilometrelik bir sahil şerididir. Plaj ve Deniz tamamen kumluktur. Çok fazla derinleşmeyen sığ bir denizdir. 35 – 60 metre ilerlendiğinde 160 cm derinliğe ulaşır. Az miktarda da olsa akıntılı bir denizdir. Özellikle öğleden sonra 3 ve sonrası dalgalar çoğalır. O yüzden genelde gündüz saatlerinde tercih edilir.

Kuşadası Uzun Plaj Long Beach Nasıl Gidilir ?

Bu plaja ulaşım Kuşadası’ndan kalkan Kuşadası – Davutlar minibüsleriyle sağlanır. Yetişkinler için 7 öğrenciler için 5 TL olan bu minibüslerle 18 kilometrelik yolu 25 dakika da giderek Davutlar Yavansu mevkiindeki Long Beach plajına ulaşılabilinmektedir. Plajın girişi ücretsizdir. Dilerseniz şemsiye ve şezlong kiralanmaktadır. Plajda duş , lavabo , soyunma kabini ve büfe kabinleri bulunmaktadır. Plajın çevresinde irili ufaklı her bütçeye uygun restoranlar , kafeler , eğlence mekanları bulunmaktadır.

sahil siteleri plajı

Plajı çoğunlukla etrafındaki yazlıkçılar ve otelde konaklayan tatilciler kullanır. Işıklandırılan bu Plajda tatilciler gece yürüyüşleri yapmaktadırlar. Etrafındaki kafelerde geceleri bazen canlı müzik yapılmaktadır. Bu yönleriyle gece gündüz işlek ve hareketli bir sahildir. Plajı son yıllara kadar çoğunluklar turistler tercih ederken şimdilerde yerli halkında ilgisini çekmiştir. Plajın çevresinde neredeyse 40 yıllık geçmişi olan siteler ve işletmeler bulunmaktadır. Hatta bazıları Plajın küçük bölümlerine Paradise Beach , Silver Beach , Love Beach , vb gibi…isimlerini vermişlerdir.

Plajın çevresindeki yazlıklar denize kadar uzanır. Bu evler genellikle iki katlı ve küçük bahçeli müstakil evlerdir. Satılık birçok yazlık bulunabileceği gibi tatilciler için kiralanabilecek yazlıklarda bulunur. Bu fiyatlar denize yakınlığı,bahçesinin büyüklüğü, özel havuzunun olup olmamasına göre değişkenlik göstermektedir. Bu plaj, denizi üzerinde bir çok tahlil yapılarak sonucunda Kuşadası’nda mavi bayrak almış bir plajdır. Bu bölgede yaşayan yazlıkçılar Kuşadası merkeze inmeden ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Hareketli ve eğlenceli olan bu plaj sayesinde birçok yeni işletme açılmış ve bu bölgede yaşayan insanlarında daha rahat bir şekilde buranın tadını çıkarmalarını sağlamışlardır.

Uzun Plaj Long Beach görsel

Zeus Mağarası

0

Zeus Mağarası Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın giriş kapısının sol tarafında, 200 m. İçeride bulunan mağaranın yolu Belediye tarafından düzenlenmiştir. Mağaranın girişi, 20 metre kadar kayrak (kaygan) taşlı patikadan sağlanır. Dilek Milli parkının adından dolayı mağaranın sağında ve solunda bulunan ağaçlara gelenler “Dilek” için bez parçaları bağlamaktadırlar. Mağaraya girildiğinde, O haşmetli tanrı “Zeus” un yüzünü görür gibi olursunuz. 10 – 15 metre derinliğindeki su adeta burayı bir havuz haline dönüştürmüştür. Mavi – Yeşil renkli su ; dağdan gelen tatlı suyun ve denizden gelen turzlu suyun karışımı ile yavan bir maden suyu haline dönüşmüştür.

Kışın yöredeki gençlerin yazında turistlerin yüzme havuzu haline dönüşen mağara muhteşemdir. Kuşadasından safariye çıkan ekiplerin son duragı her zaman zeus magarasıdır. Bütün günün yorğunlunu mağaranın serin sularında yüzerek giderirler. Göktanrısı Zeus, kardesi Poseidon’u kızdırdığında elindeki üçlü yabasını kaldırarak dalgaları kabartıp, denizi altüst eden Poseidon’un gazabından kaçıp sakinleşmesini beklemek için bu mağaraya sığınır. Dinlenir ve yıkanırdı. Güzelçamlı sakinleri ve yabancı turistler, denizin çok dalgalı olduğu günlerde ve havanın denize elvermediği günlerde tıpkı “Zeus” gibi burada yüzerler, o mitolojik havayı teneffüs ederler.

Zeus Mağarası Hakkında Bilgi

Güzelçamlı’da bulunan Zeus mağarası, her gün yüzlerce ziyaretçiyi cezbetmektedir. Ağaçlar,bitkiler ve çiçeklerle çevrilidir ve gizli ve gizemli bir his veren görünümü ile gizli bir mağaradır. Zeus Mağarasını ilk defa gidenler için yönlendirme levhalarını takip etmelerini tavsiye ederim. Girişte, herkesin ilgisini çeken bir dilek ağaçı bulunur,inanan insanlar bu dilek ağaçına ip, bez parçalarını ağaca dilek tutarak bağlanmışlar, inanca göre dilekler gerçekleşiyormuş bu yüzden bir çok yerden bu ağaça dilek tutmak için’de gelip ziyaret ediliyor. Zeus Magarası’nın içeride dağlardan gelen kaynak suyu tuzlu deniz suyu ile karıştığı için, yüzebileceğiniz ve karbonatlı maden suyu gibi lezzetli benzersiz bir havuz oluşturan mağaranın, pırıl pırıl temiz derin sularında yüzmek imkanıda mümkün.

İronik bir şekilde yaz aylarında soğuk, kışın ılıktır ve yerel gençler ve turistler tarafından popülerdir. Dilek Milli Parkı üzerinden geçen ve Güzelçamlı belediye başkanı tarafından açıklandığı üzere, jeep safarileri üzerinde son durağı olan “Efsaneye göre,  Zeus mağarası’nın hikayesi Zebun kardeşi Poseidon’u provoke ettiğinde elindeki üçlü yabasını kaldırarak dalgaları kabartıp, denizi altüst eden Poseidon’un gazabından kaçıp sakinleşmesini beklemek için bu mağaraya sığınır. Dinlenir ve yıkanırdı. “dedi. Deniz kaba ve yüzmeye iyi gelmediğinde insanlar plaj yerine buraya gelirler ve bu efsaneden hatırlanırlar.

Yaz ve kış aylarında Zeus Mağarası yerli ve yabancı turist’ler hatta bu bölge’de yaşayan yerli halk içinde gezilecek görülecek yerlerden popüler bir yer olup, Zeus Mağarası’nın efsanesi’nin yerinde yaşamak isteyenler oturup içinde uzun süre oturup dinlenirler. Ayrıca Zeus Mağarası’na bir çok uzman dalış yapmak içinde gelenlerde var, Zeus mağarasında kaybolan dalgıçlar çok eski yıllarda söylenin var ama bu bilginin ne kadar doğru olduğunu kayıtlarda bulunmadığından sadece söyledi diye bilinir. Mağara dolmuş minibüsüyle kolayca ulaşılır ve Milli Park’ta bulunması halinde görülmeye değer. Zeus mağarası’na giriş ücretsizdir. Kuşadasın’da gezilecek yerler arasında en çok tercih olarak Zeus Mağarası ziyaret edilmektedir.

Kuşadası Fasıl Mekanları

0

Kuşadası Fasıl Mekanları

Fasıl biz Türk toplumu için vazgeçilmez bir gece etkinliği olarak bilinir. Günümüzde Fasıl meyhane bir arada yürütülmekte meyhane ile fasıl arasındaki fark kalmadı. Hatta gençlere sorulduğunda arasındaki fark nedir anlamsız cevaplar vermektedirler. Kuşadası Fasıl Mekanları denince akla gelen en çok tercih edilen mekanlar nerede? nerede ne var? ortam ve hizmet nasıl? nasıl gidilir? Bu soruların cevabı için şöyle bir gezelim Kuşadası gece hayatın’da dedik hadi beraber bakalım nerede ne var! Kuşadası’nda Fasıl & Meyhane mekanları arıyanlar için hazırlamış liste halinde. Kuşadası Fasıl Mekanları tanıtım yazım tam sizlere göre, Kuşadası’nın en ünlü fasıl & meyhaneleri listesi açıklama, adres ve telefon numaraları kapsamlı olarak listeledik.

1- Limon Ağacı

Ortam ve sahnesi ile Limon ağaçı yıllardan beri hizmet vermekte Limon ağaçı’nda izlenim olarak genç çiftler ve ailesi eğlenmek isteyen çoğunlukta. Mekanın sahibi Tahsin bey çok nazik ve misafirperver duruşu bizi çok etkiledi her masaya istek ve dilekleri ile alakadar. Hafta sonu kalabalık olması sebebi ile masa bulmak mümkün olmuyor bilginiz olsun.

Limon ağaçı meyhanesi iletişim: Adres: Barbaros Bulvarı. Dağ Mahallesi. Mutlu Sokak No: 06 Aydın / Kuşadası
Telefon: (0256) 614 66 00

2- Rum Meyhanesi

Rakı & Balık Meyhane denilince ilk akla gelen Rum meyhanesi olur. Muhteşem sahnesi ve güzel mezelerin eşliğinde balık keyfi yaşamak isteyenler tercihi Rum meyhanesi’dir. Çalışanlar güler yüzlü ve samimi davranışları bir meyhane ortamı değilde evdeymiş gibi hissi vermekte, meyhane ara sokakta olması rağmen çok kalabalık ön rezervasyon yapmanız faydası olacaktır.

Rum Meyhanesi  iletişim: Adres: Camikebir, Tuna Sk. No:4, 09400 Kuşadası/Aydın,Telefon: 0555 887 98 98

3- Limon Ağacı Kadınlar Denizi Cafe & Bar

Yeni açılan mekan Kuşadası kadınlar denizi caddesinde geçerseniz mutlaka fasıl sesini duyacaksınız. Limon Ağacı Kadınlar Denizi Cafe & Bar – Fasıl’ı ziyaret edemeden geçemedik. Güzel ve hoş bir salonu ile mekan çok rahat verici müzik ise çok iyi sahne terformansı beğendik samimi ve güler yüzlü hizmeti çok iyi. Kuşadası kadınlar denizinin muhteşem deniz mazara işliğinde müzik keyfi bir başka.

Limon Ağacı Kadınlar Denizi Cafe & Bar, Adres: Kadınlar Denizi, Kadınlar Denizi Cd., 09400 Kuşadası/Aydın, Telefon: (0256) 613 25 76

Milli Park

0

Milli Park Kuşadası’na tatile gelen yerli ve yabancı hatta Kuşadasın’da yaşayan yerli halkın en çok tercih ettiği bir gezilecek ve görülecek yerlerden Milli Park, Temiz ve güzel bir sahili ile temiz havası’sında gezmek bir başka. Kuşadası Dilekyarımadası  sizleri keşfetmeye davet ediyor. Her yıl yoğun çalışıyor ve hayallerimizin tatili için tasarruf etmeye çalışıyoruz. Güneş, berrak mavi denizler ve kumsallarla dolu egzotik bir yer canlandırıyoruz gözümüzde. Veya tarihi bir yerde o tarihin içinde kaybetmek istiyoruz kendimizi. İnsanların sıcak ve samimi olduğu ve misafirperverliğinin hayal ötesi olduğu bir yer geçiyor aklımızdan. Yerel mutfağın tadına doyamayacağımız bir yer olsun diyoruz ayrıca…

Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Milli Parkı

Tarihi geçmişi, güneşi, mavi bayraklı kumlu plajları, konukseverliği ile muhteşem büyülü bir şehir…
Dilek Yarımadası Kuşadası Milli Parkı’nın biyolojik çeşitlilik, orman dokusu ve endemik bitkiler açısından zengin olduğunu,20 km uzunluğunda ve 6 km genişliğinde olduğunu biliyor muydunuz? Ya da toplam 27.675 hektar alana sahip olduğunu ve Yunanistan’ın Samos Adası’nı oradan görebildiğinizi?
Peki ya morfolojik yapısında çok sayıda tepe, vadiler, kanyonlar ve koylar, çok sayıda kumlu, killi, eğimli ve yüksek plajları olduğunu, ortalama yüksekliği 650 metre ve en yüksek kısmının 1237 metre olduğunu ?
Thebai antik kenti, Ayayorgi Manastırı, tarihi Doğanbey köyü (Domatia) ve Karine, Hagios Antonios Manastırı ve Zeus Mağarasının bu muhteşem Milli Parkın sınırları içinde olduğunu biliyor muydunuz? Ve ya içerisinde Lagünler, tuz bataklıkları ve çamur yassılarını içeren sulak alanların var olduğunu ?

Zengin biyo çeşitlilik, nesli tükenmekte olan türlerin barınması ve endemik türler nedeniyle bu alanın uluslararası önem taşıdığını ve öyle ki Uluslararası Sulak Sözleşmesi (Ramsar), Avrupa’nın Vahşi Yaşamı ve Yaşam Alanı Koruma Sözleşmesi (Bern), Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi (Rio) ve Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi (Barselona) kapsamında korunan bir alan olduğunu daha önce duymuş muydunuz hiç ?

Milli Park Giriş Ücreti 2020 Fiyatı

 • KİŞİ BAŞI 7 TL
 • MOTOSİKLETLE 7 TL
 • ARABAYLA 14 TL
 • KÜÇÜK MİNİBÜS İLE TOPLU GİDEN TOPLU KAFİLELER İÇİN 63 TL
 • BÜYÜK MİNİBÜS 60TL OTOBÜS İLE GİRİŞ YAPACAKSANIZ 189 TL 

Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Milli Parkı koylarını plajlarını ormanınıda gezeriken karşınıza yabani domuz çıkar ise korkmayın! çünkü o domuzlar yabani olmasına rağmen insanlarla içli dışlı olduğundan zararsızdır.Burada piknik yapan yerli yabancı turistler tarafından beslenen domuzlar insanlara zararsızdırlar.

Kuşadası Milli Park uzaklık mesafesi

AYDIN ile Kuşadası arası 63 kmdir.
DAVUTLAR ile Kuşadası arası 18 kmdir.
DAVUTLAR Merkez ile Millipark Kuşadası arası 12 kmdir.
KUSADASI ile Didim arası 77 km’dir.

Açılış Saatleri

Saat 7:00’de açılıp saat 19:00’a kadar hizmet vermektedir.

Plajları ve Koyları

Dilekyarım adası ( Kalamaki ) Plajları ve Koyları.