Andız Kulesi

0
5

Andız Kulesi Kuşadası

Aydın yolu üzerinde pilav dağında bulunur. Kuleyi kimin ve ne için yaptırdığı hakkında net bir bilgiye ulaşılamamıştır. Ancak Çoğunlukla Efese bağlı Neopolis ismiyle bilinen İyonların yaptırdığı varsayılmaktadır. Bu kulede farklı dönemlerde Karyalılar,Legeller ve Lidyalılar yaşamıştır.

Orta Çağda Bizans egemenliğine girmiştir. Kentteki ulaşım sorunları nedeniyle Scala Nova yani bugün bilinen ismiyle Kuşadası’na geçmiştir. Bu bölgede yaşayan halk uzun zamanlar boyunca geçimini tarımla sağlamıştır. Kule Malazgirt savaşına kadar gözlem kulesi olarak kullanılmıştır. 1423 yılında Osmanlı’nın Kuşadası’nı ele geçirmesinden sonra kentteki güvenlik , ekonomi gibi sorunlar yoluna girmiş ve halk sahil taraflarına doğru inip buralarda yerleşmeye başlamışlardır.

Kule mimari yapı bakımından 3 katlı ve kare olarak inşaa edildiği görülmektedir. Kuleye bir namazgah da eklenmiştir.Sonradan eklenen bu namazgah dikdörtgen planlıdır. Kulenin yapımında taş, tuğla ve Horasan harcı kullanılmıştır. Bu Kule bir kervan yolu üzerinde bulunduğu için misafirleri çok fazla olmuştur. Yolda özellikle namazgahı kullanmak için duran kafileler sayesinde kentte büyük ölçüde bir ekonomik ve kültürel ilerlemeye neden olan bir tarihi eserdir.

Buna karşın bu kuleyle ilgili herhangi bir bilimsel ya da antropolojik bir çalışma yapılmamıştır.Kuleyle ilgili günümüze kadar ulaşılan bilimsel bir kalıntıya ya da ize rastlanamamıştır. Kule şu anda çamların altında kalan bir yerde olduğu için incelemek oldukça zordur. Namazgah neredeyse tamamen toprakla dolmuş ve kulenin neredeyse sadece bir kaç duvarı görülebilecek bir durumdadır. Bakımsız ve yıkık dökük olan bu kule uzun yıllar kontrol kulesi olarak kullanılmıştır.Bu kentin çok eski zamanlarda bazı iyon topluluklarının toplanma alanı olduğu düşünülmektedir. Bu topluluklardan biri olan Panioniona ait olan surları ve Meclis binasını görebilmek mümkündür.

Andız Kulesi Tarihi

Kent Osmanlı Himayesine geçince Scala Nova yani Kuşadası içindeki bu surlarda dahil olmak üzere komple surla çevrilmiştir. Kuşadası Etrafında rastlayabileceğiniz kesit kesit surlar Osmanlı dönemine ait surlardır. Panioniona kadar geldiyseniz sadece iki kilometre uzakta olan ve yine Andız kulesinin oluşumunda etkili olan bir toplumun yaşadığı Anaia kentini görmenizde tavsiye edilir. Tatil şehri olarak Kuşadası’nı seçtiyseniz sevimli ve konforlu otellerde mavi sularda tatilinizi yaparken bu Kuleyide görerek tatilinizi en güzel şekilde taçlandırabilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here